header-logo.png
bookkeeping-615384_1920.width-800.jpg

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí míří do Senátu

Ve třetím čtení 8.7.2020 poslanci schválili zrušení daně nabytí z nemovitých věcí, která představovala čtyři procenta z celkové kupní ceny a byla splatná do 3 měsíců od nabytí nemovitosti. Jednalo se tedy vždy o významnou částku z celkového rozpočtu, při koupi nemovitosti.

Konečné zrušení této daně musí ale ještě potvrdit Senát. Samotné zrušení tak bude platné nejdříve na konci července, spíše však až v srpnu. Zrušení pak bude platit se zpětnými účinky. Případné vrácení návrhu Senátem by pak přijetí zrušení této daně ještě více zpomalilo a oddálilo. Daň již nezaplatí nikdo, komu byl proveden vklad na katastr nejpozději v prosinci 2019.

Co přinesou tyto změny v praxi?

Trh s nemovitostmi se kvůli koronavirové pandemii zpomalil a zrušení daně z nabytí nemovitosti může mít z pohledu odborníků pozitivní vliv na opětovné rozpohybování. Otázkou je, zda si lidé nefinancovali nákup nemovitosti spíš formou hypoték oproti menšině, která dokázala provést nákup s hotovými penězi.

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí odstraní celou řadu daňových výjimek, se kterými se Ministerstvo financí zavázalo bojovat. Daň z nabytí vytvářela výrazné nespravedlnosti a byla velmi nákladná na celkovou správu. Se samotnou daní zanikne i povinnost podávat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Díky méně papírování bude tak možné snížit počty úředníků, což ušetří velmi mnoho finančních prostředků. Kvůli zrušení daně z nabytí nemovitých věcí přijde totiž státní rozpočet o určitý výnos.