header-logo.png
calculator-385506_1920.width-800.jpg

Zrušení daně z nabytí nemovitosti a odpočty z hypotečního úvěru

Koronavirová pandemie urychlila schválení dříve připraveného návrhu na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň se zrušením však došlo i na oblíbené odpočty z daňového základu. Jak to bude s odečítáním zaplacených úroků z úvěru?

Zpětné zrušení placení daně z nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti, dříve daň z převodu nemovitosti, se nově nebude účtovat. Dosud měl povinnost poplatek 4 % zaplatit kupující. U nemovitostí, které byly prodány v období prosinec 2019 a dále už tato povinnost stanovena není. Zároveň platí, že pro ty, kdo daň z nabytí nemovitosti již zaplatili, bude poplatek připraven k vrácení formou přeplatku na dani. 

Odpočty úroků z hypoték a stavebních spoření

Jednou ročně je možné uplatnit v daňovém přiznání odpočet úroků z hypotečních úvěrů nebo úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami. Od základu daně bylo možné odečíst až 300 000 korun, což by představovalo výslednou úsporu na dani ve výši 45 000 korun. Osoby slevy na dani uplatňují u zaměstnavatele formou ročního zúčtování daně nebo vyplněním daňového přiznání. 

Zrušení odpočtů u nově uzavřených smluv

Zrušení odpočtů úroků nebude platit pro všechny smlouvy o hypotečních úvěrech nebo úvěrech ze stavebního spoření. Dotýkat se bude jen nově uzavřených smluv. Kdo uzavře úvěrovou smlouvu na bydlení po 1. lednu 2022, již nebude moci uplatňovat odpočet úroků. Tato změna se bude týkat i smluv u nichž dojde k pře-úvěrování stávající nemovitosti. 

Kdo na změnách prodělává

Na změnách prodělají téměř všichni. Nejvíce se dotkne těch, kteří kupují novostavby. Ne ně se povinnost zaplacení daně nevztahovala. Přijdou však o možnost odpočtu úroků. Problém vznikne i u těch, kteří kupují družstevní podíl a financují družstevní byt hypotékou. Ani tady nebyla povinnost úhrady daně z nemovitosti. Nemožnost odpočtu zaplacených úroků je citelnou ztrátou. U běžných úvěrů bude záležet na pořizovací hodnotě nemovitosti a výši úvěru. Tam se většinou úspora na zrušené dani téměř vyrovnává částce zrušených odpočtů. 

I zde platí odvěké pravidlo, na každou slevu je třeba vydělat jinde.