header-logo.png
winter-3907743_1920.width-800.jpg

Zazimování chalupy nepodceňte

Zamknete chalupu a vrátíte se za několik měsíců? Pak vás může čekat nepříjemné překvapení. Jak správně zazimovat chalupu a na co nesmíte zapomenout? Poradíme vám.

Chraňte potrubí před mrazem

Zamrzlá tekutina v potrubí a bojleru může vést k potrhání trubek, jelikož zmrzlá voda zvětšuje svůj objem. Proto nezapomeňte vypustit vodu z potrubí a zároveň odčerpat nádrže, které vám sloužily například na zalévání. 

Vytápění je možné ošetřit nemrznoucí kapalinou. Ochranu potřebuje i vodoměr, ten je možné obalit polystyrenem. 

Kontrolujte střechu

Jestliže jste si během léta všimly malého prosakování nebo kapání ze střešní krytiny, rozhodně nad tím nesmíte mávnout rukou. Střešní krytinu je nutné opravit a kapající místa náležitě utěsnit. Přes vlhkou zimu by dlouhodobé prosakování mohlo nenávratně poškodit vnitřní zařízení, a dokonce i samotnou stavbu. 

Prohlédněte a vyčistěte okapy

Během podzimu se vám v okapech a svodových rourách nahromadila spousta listí a nečistot. Pečlivě vše zkontrolujte a důkladně vyčistěte, abyste předešli ucpání. 

Posuňte nábytek

Nábytek a větší předměty posuňte více do místnosti, nechejte mezi nimi a obvodními zdmi alespoň 30 cm. 

Odvezte potraviny

Kompletně vykliďte potravinovou skříň a odvezte veškeré potraviny, a to i v případě, že byste je uchovávali ve vzduchotěsných nádobách. Je třeba si uvědomit, že se po vašem odchodu chalupa stane rájem hlodavců. Trus na nádobách by se později dostal na vaše ruce případně i do potravin. 

Na hlodavce instalujte pasti, avšak jen v případě, kdy chalupu alespoň jednou měsíčně přijdete zkontrolovat. V opačném případě by úlovek ponechaný v pasti napáchal více škody než užitku. 

Lůžkoviny a oblečení

Vaši chalupu čeká chlad a vlhkost, veškeré lůžkoviny a náhradní oblečení odvezte nebo uložte do vakuových sáčků.

Zámky a panty

Zámky promažte vazelínou a promažte i panty na okenicích a dveřích. Jakmile přijdete po několika měsících bude vás čekat snadné odemknutí, otevření dveří a okenic. 

Vypínejte a desinfikujte

Riziková místa, kde očekáváte zvýšenou vlhkost, postříkejte desinfekčním nebo protiplísňovým přípravkem. Veškerá zařízení odpojte ze zásuvek. Nakonec je třeba vypnout veškeré jističe a těšit se na příští sezónu.