header-logo.png
furniture-3042835_1920.width-800.jpg

Startovní byt a napjatý rozpočet? Víme, na čem ušetřit

Pořízení prvního bydlení často znamená, že vydáme veškeré finanční zdroje na nákup nemovitosti a nezbývá hotovost na nutné zařízení nebo nezbytnou rekonstrukci. Na čem je možné ušetřit?

Šetřete při nákupu

Ačkoliv pořizujeme nemovitost na několik let často nemáme možnost vše dobře zvážit před nákupem. V praxi nákup vypadá obvykle tak, že večer objevíte inzerát, druhý den na prohlídce podepisujete rezervační smlouvu a do tří dnů skládáte zálohu. Chcete zvítězit nad ostatními zájemci (občas neexistujícími) a nemovitost získat co nejdříve. Uděláte stejnou chybu jako mnoho dalších. Neprověříte si všechny možnosti financování. Sjednáte hypoteční úvěr u banky, kde máte účet a okamžitě vyplácíte hodnotu na kupní smlouvě. Ostatní banky pro vás ale mohou mít daleko výhodnější nabídku. 

Jak na to? Pokud zvažujete nákup nemovitosti, udělejte si představu o kupních cenách. Nechte si zpracovat několik kalkulací hypotečních úvěrů od různých bank. Teprve poté reagujte na inzerci už s konkrétní představou o financování nebo dokonce před-schváleným limitem.

Druhou možností je prověřit nabídky ostatních bank v průběhu prvních let po koupi. Nebojte se využít refinancování. 

Šetřete na zařízení

První zařízení může být opravdu skromné. Nábytek vyrobený z palet vypadá přímo skvostně a je za pár drobných. Namísto skříně postačí do začátku šatní tyče a mnoho kousků můžete sehnat v různých bazarech za odvoz. Kromě ušetřených peněz se vydáváte i správnou cestou a šetříte zdroje naší planety. Věci budou dále sloužit a neskončí na skládce. Někdy stačí jen nový nátěr nebo samolepící tapeta a máte úžasné kousky. 

Rekonstrukci odsuňte

S nedostatkem zdrojů se určitě nepouštějte do rekonstrukce i když je v bytě původní kuchyňská linka a staré umakartové jádro. Je zbytečné měnit jen pracovní desku nebo pořizovat zatím více skříněk. Snažit se vybavit něco postupně znamená více peněz a menší praktičnost. Vždy vám budou chybět zásuvky, nikdy nebude vyhovovat dispozice, problém bude i s osvětlením. Rekonstrukci nelze provádět po částech nebo průběžně. Vyčkejte s ní až do doby, kdy ji budete moci provést kompletně a kvalitně. To obvykle znamená i zednické práce, nové podlahy a změnu elektroinstalace.