10. ledna 2021 21:50 REA AT2016

Růst cen nemovitostí v ČR nekončí. Pandemii navzdory

Avizovaný propad cen nemovitostí se dosud nekoná. Ba naopak. Ve všech krajích meziročně narostly ceny nemovitostí. V některých krajích se jednalo o nárůst vyšší než 30 %.

Růst cen starších bytů i novostaveb

Z údajů realitních kanceláří vyplývá, že rostou ceny novostaveb i starších bytů. Kupující mají nejvíce zájem o byty dispozice 2kk nebo 2+1. Zájem je o byty v dobrém stavu, nevyžadující okamžitou rekonstrukci. 

Růst cen nemovitostí podporuje vysoká poptávka a zároveň nízké sazby hypotečních úvěrů. Sazby hypotečních úvěrů se pohybují okolo 2 %. 


Roční nárůst cen nemovitostí

Ceny nemovitostí meziročně vzrostly ve všech krajích. Nejmenší nárůst cen zaznamenal Královehradecký kraj, Olomoucký kraj a Liberecký kraj. Nejvyšší meziroční nárůst byl zaznamenán v Ústeckém kraji a Zlínském kraji. V Praze se ceny nemovitostí zvýšili o 13,4 %. V Jihomoravském kraji o 9,5 %. 


Měsíční nárůst cen nemovitostí

Z dostupných dat pro první čtvrtletí roku 2020 vyplývá čtvrtletní pokles cen nemovitostí v Libereckém kraji. Ceny stagnovaly v kraji Středočeském a Karlovarském. K velmi mírnému nárůstu došlo ve Zlínském kraji. Výraznější nárůst cen nemovitostí byl zaznamenán v Jihočeském kraji (6,1 %). K největšímu nárůstu došlo v Ústeckém kraji a to o 16 % a Plzeňském kraji o 11,5 %.

graf

Vlastní zpracování, zdroj dat Deloitte


Srovnání vývoje cen nemovitostí v ČR

Deloitte shromažďuje údaje ohledně prodejů bytů zapsaných v katastru nemovitostí v krajských městech. Ceny nemovitostí jsou přepočteny na m2 podlahové plochy. 

Infografika zachycuje vývoj cen ve všech krajích v ČR a v hlavním městě. Ve žlutých polích je vyznačen meziroční nárůst cen nemovitostí. Šedá pole reprezentují měsíční nárůst. 

grafII

Vlastní zpracování, zdroj dat Deloitte


Nejnovější články

Prodejte svou nemovitost sami a online