12. října 2020 14:55 REA AT2016

Pronájem bude levnější

Ochlazení zájmu o krátkodobé pronájmy způsobené výpadkem turistického ruchu i poptávkou studentů se promítá do cen nájemného. Realitní trh reaguje poměrně zvolna, přesto je ve velkých městech patrné snižování cen nájemného.

Byty na krátkodobý pronájem

V době vysokého růstu ekonomiky zakoupila řada investorů byty s plánem jejich dlouhodobého nebo krátkodobého pronájmu. Příjmy z nájmu pak pokrývaly splátky hypotečního úvěru. Ve velkých městech si byty často pronajímali studenti nebo zahraniční turisté. 

Mnoho takových bytů zůstalo v posledních měsících bez obyvatel a majitelé bez pravidelného příjmu. 

Snížení cen nájemného

Každý měsíc bez nájemníků znamená pro majitele bytů problém, často se ocitají v situaci, kdy platí dva hypoteční úvěry a zároveň se jim mohl snížit příjem ze zaměstnání nebo podnikání. Aby získali nové nájemníky co nejdříve, nabízí levnější pronájmy. 

V Praze a Brně už ceny pronájmů klesly i o tisíce korun v ostatních městech je tento trend pozvolnější.

Opatrní nájemníci

Obavy o budoucí situaci jsou patrné i na straně nájemníků. Častěji hledají menší byty či byty na okrajích měst. Studenti, kteří dříve bydleli po 2 až třech dnes obývají byty i v šestičlenných skupinách. Velké byty se pronajímají mnohem obtížněji a zůstávají v nabídkách déle.

Snadnější hledání

Kdo je na straně nájemce má aktuálně jednodušší situaci. 

Pokud jste nezaznamenali výpadek v příjmech nic nebrání stěhování do většího bytu. Velké byty se aktuálně k pronájmu nabízejí za nižší cenu než začátkem roku. Samozřejmě to neplatí pro luxusní apartmány a residence. 

Lepší pozici pro hledání mají i studenti. Tam, kde je pronajímatel dříve odmítal z důvodu obav o větší hluk či o sezónnost pronájmu, jim dnes otevírá dveře. 

Snadněji se byt vybírá i majitelům domácích mazlíčků. Domácí mazlíček sice podle zákona nesmí být překážkou získání pronájmu, v praxi však chovatelé narazí na potíže. 


Nemějte obavu zadat pronájem bytu (nebo naopak požadavek bydlení) realitní kanceláři. Realitní makléři obvykle pracují s klientskou databází a propojení požadavků na obou stranách je tak rychlejší. 


Nejnovější články

Prodejte svou nemovitost online