header-logo.png
realtor-3222604_1920.width-800.jpg

Prodáváte nemovitosti sami? Zde je pár tipů, jak prodat rychleji než ostatní!

Rozhodli jste se nemovitost si prodat sami. Přinášíme vám pár tipů, jak mít lepší prezentaci než ostatní. Jak se připravit na prodej, jak si ušetřit čas zbytečnými prohlídkami, jak zaujmout a samozřejmě co nejlépe a bez zbytečných slev, prodat.

Fotky jsou samozřejmost. Jak na to, aby upoutaly a neodradily? Pár pravidel existuje. 

Představte si, jak vypadá hotelový pokoj, když do něj poprvé vejdete. Stejně tak by měla i vaše nemovitost vypadat. Zmizet by měly osobní fotky, prádlo ze země, neumyté nádobí, nebo odkapávač, čisticí prostředky, kartáčky na zuby, přetékající odpadkový koš, štětky na záchod. Pozor si dejte na své vlastní odrazy v zrcadle, ve vypnuté televizi. Ne každému by se musel líbit váš domácí úbor.  Pokud je řeč o televizi, i tu je dobré vypnout a nesdělovat všem, jaký seriál u vás nejvíc frčí. Pokud fotíte toaletu, zavřete ji.  Je dobré vymalovat. Jednoduše na bílo. Zájemci si neradi prohlíží umělecká díla dětí na zdi, nebo upatlanou omítku kolem vypínačů.  Osoby by vůbec na fotkách být neměli, už vůbec ne děti. Přeci jen na ty internety chodí leckdo.

Jenže fotky má každý

Zlatá éra půdorysů a vylepšených 3D půdorysů už je tatam. Dnešní doba patří technologiím.  Videoprohlídka, nebo 3D scan nemovitosti vám ušetří spoustu zbytečných prohlídek typu: „ Jé, ona ta kuchyň je vedle ložnice? To bych z fotek nepoznala. Tak to ne, děkuji.“ Výhodou virtuálních prohlídek je, že zájemce má možnost si nemovitost projít a prohlédnout ještě dříve, než si kvůli němu zarezervujete půl dne a on vám pak během 5 minut poví, že si to představoval jiné.

Být připravený se vyplácí

Budou chodit zájemci na nemovitost a budou se ptát. U bytu je určitě bude zajímat fond oprav, zálohy. Při koupi stavebního pozemku první otázkou bude, zda je skutečně stavební.  U starého domu k rekonstrukci mezi první dotazy padne, jaká je energetická náročnost domu. Takže si rovnou připravte rozpisy záloh, PENB – průkaz energetické náročnosti budovy (u domu, bytu i chalupy), vyjádření stavebního úřadu, vyjádření o existenci sítí na pozemku, původní kolaudace domu.


Od každého, kdo na prohlídku přijde, si nechte podepsat protokol o prohlídce. Přeci jen je dobré vědět, kdo cizí k vám domů chodí.

V případě, že na nemovitosti máte hypotéku, je dobré vědět, kolik a k jakému datu se vyplácet.  Také je vhodné mít u sebe placený výpis z katastru nemovitostí, kde je konkrétně specifikovaná, jaká případná omezení vlastnického práva na nemovitosti jsou.


Až u vás zazvoní zájemce a řekne, že vaši nemovitost koupí, je potřeba mít připravené a dobře postavené smlouvy.  Rezervační, kupní, smlouvu o úschově, nebo budoucí kupní.  Mít k dispozici advokáta, či notáře, schovatele, který se o peníze od kupujícího postará do doby, než vám budou peníze z prodeje vyplaceny a on bude majitelem.

Ať už prodáváte jakoukoliv nemovitost, vždy se jedná o důležitý krok v životě, který se třeba už nikdy nebude opakovat. Udělejte maximum proto, aby si vaše nemovitost našla kupce rychle a nestal se z ní realitní ležák, který bude prodejný pouze za cenu obřích slev a vy jste neztráceli čas a peníze čekáním. 

Ostatně, Realitní aplikace je tu od toho, aby vám se vším pomohla a vy vše zařídili jednoduše, sami a od počítače. A všechny ty moderní věci, co jsme tady popisovali? No ale samozřejmě, najdete je uvnitř Realitní aplikace, jsou vám k tady dispozici.