29. září 2017 19:39 Josef Janečka

Jak zvýšit cenu nemovitosti?

Získat za svůj byt, dům nebo pozemek více peněz je určitě snem každého, kdo prodává nějakou nemovitost. Jak tedy na to? Kdy se snaha o zvýšení vyplatí a kdy už ne? Začněme hezky popořádku.

Rekonstrukce je super, ale ...

Asi nejlepší způsob, jak zvýšit hodnotu nemovitosti, je rekonstrukce. Ať už v bytě uděláte novou koupelnu, topení nebo na domě novou střechu, hodnota i atraktivita nemovitosti bude určitě stoupat. Pokud jste se ale právě rozhodli prodávat a na prodej spěcháte, tak tento způsob navýšení ceny nedoporučujeme. V rámci vynaložených finančních i časových nákladů to není příliš efektivní. Pokud ale prodej vidíte výhledově a rekonstrukci vnímáte jako zvýšení standardu svého bydlení a někdy do budoucna zvýšení prodejní ceny, pak směle do toho.

Úklid je základ!

Na opačné straně finanční náročnosti stojí úklid. Můžete namítat, že doma přece máte stále uklizeno. My máme ale na mysli důkladný úklid. Ten, kde definitivně vyhodíte zašlapaný koberec nebo rozbitou polici, vyleštíte i tu poslední kachličku v koupelně nebo před domem upravíte trávník a zametete příjezdovou cestu. Takový úklid může být časově náročnější, ale měl by být neodmyslitelnou součástí každého prodeje ať už před focením, tak i před každou prohlídkou se zájemcem.

Drobné opravy přinesou peníze

Zlatá střední cesta vede přes drobné opravy. Určitě jste si doma všimli různých drobných nedostatků, na které jste si v průběhu času prostě zvykli. Myslíme tím dírky od hřebíčků, na kterých už dlouho nevisí žádný obraz, uražené rohy po stěhování nebo uvolněnou zásuvku, kterou jste chtěli opravit “až bude čas”. Při troše snahy si s opravou poradíte sami nebo vám pomůže šikovný kamarád. Když už budete ponořeni v drobných opravách, tak doporučujeme i vymalovat. Ideální je použít bílou barvu, která hezky prostor prosvětlí a dodá pocit příjemného a čistého prostředí. Případné odvážnější barevné variace nechte až na novém majiteli. Ten určitě ocení, že nemusí přemalovávat sytě růžovou stěnu v ložnici.


Po provedených úpravách bude nemovitost působit čistým a udržovaným dojmem a případný zájemce se bude cítit příjemněji. Právě drobné opravy v hodnotě několika stovek korun vám mohou přinést zhodnocení i několik desítek tisíc korun.

... a je připraveno na focení

Už ve článku o focení jsme se zmiňovali o přípravě nemovitosti. Pokud si už dáte práci s generálním úklidem nebo vymalováním, je to nejlepší výchozí bod pro pořízení skvělých fotografií do inzerce. Využijte toho, že jste spoustu osobních věcí odklidili a zapojte i prvky home stagingu*. Vynaložené úsilí se jistě vyplatí.

*Home staging je předprodejní úprava nemovitosti. Není to interiérový design, se kterým se často zaměňuje. Hlavním cílem je zvýšení atraktivnosti nemovitosti sladěním barevnosti, uspořádáním nábytku, nastavením světel a odstraněním osobních věcí tak, aby si zájemce dovedl snáze představit, že by v takové nemovitosti mohl bydlet.

Kdy nemají úpravy smysl

Samozřejmě jsou i případy, kdy drobné vylepšení nepomůže. Zpravidla se jedná o nemovitosti, které jsou určené k celkové rekonstrukci. V takovém případě výmalba nebo zasádrování drobných nedostatků je jen plýtvání vašeho času a peněz. Lepší je přiznat stav a nastavit podle toho i prodejní cenu. Nový majitel bude rád nejen za nižší pořizovací náklady, ale také za fakt, že si opraví nemovitost podle svých představ.

A co poradit na závěr?

Ten správný čas na úpravy je ideálně před samotným zahájením prodeje. Dobrý dojem neudělá, pokud vystavíte svůj byt a po týdnu inzerát smažete a současně vytvoříte jiný, tentokrát s cenou třeba o 10 % vyšší. Zájemci pravidelně sledují nemovitosti a podobně rychlé změny dobrý dojem určitě neudělají.

Dívejte se na svou nemovitost kritickým pohledem kupujícího. Zkuste najít nedostatky, které vám budou vadit. Dá se předpokládat, že i případnému zájemci tyhle chyby padnou do oka. Pokud nedostatky odstraníte, nebude mít tolik prostoru zpochybňovat cenu.


Nesnažte se zamaskovat vážnější závady jako jsou třeba praskliny na nosných zdech, které hraničí s problémy se statikou. Podle Nového občanského zákoníku (§ 2129 odst. 2), může kupující uplatnit skryté vady a to až po dobu 5 let.

Hromada tipů, jak zvýšit cenu

Ano, opravdu existuje mnoho způsobů, jak z prodeje lidově řečeno „vytřískat“ maximum. Připravili jsme je pro vás uvnitř Realitní aplikace a mnohé z nich jsou zcela zdarma. Stačí zadat vaši nemovitost do aplikace a vše se rázem dozvíte. Držíme palce! 


Nejnovější články