header-logo.png
RA_blog-oceneni-ilustrace.width-800.png

Jak určit cenu nemovitosti?

S určením ceny bývá občas problém, protože cena kupodivu není jen jedna. Je nabídková, tržní, odhadní, prodejní a kdovíjaká další. Jak cenu nemovitosti můžete zjistit a jaký je mezi nimi rozdíl? Probereme to níže.

Jak se určuje cena nemovitosti?

Možností k určení ceny se nabízí hned několik. Liší se hlavně v účelu, pro který se cena stanovuje, ale také co se při tomto porovnání zohledňuje.

Znalecký posudek

Jedním ze způsobů je, nechat si cenu zjistit soudním znalcem, tedy odborníkem, který je jmenován buď předsedou krajského soudu nebo ministrem spravedlnosti. Ten kvůli posudku nemovitost navštíví, prozkoumá její stav a na základě zákona o oceňování majetku (Zákon 151/1997 Sb. o oceňování majetku a Vyhláška č. 540/2002 Sb., o oceňování majetku) vypočítá cenu. Pro prodej ji ale příliš nevyužijete, protože neodráží skutečnou tržní hodnotu nemovitosti - tedy částku, za kolik se dá váš byt, dům nebo pozemek prodat.

Odhad tržní (obvyklé) ceny

Tím přesnějším způsobem pro účely prodeje je odhad tržní ceny, kde se kromě stavby samotné zohledňuje i například atraktivnost lokality a to i s perspektivou do budoucna. Odhad může být vytvořen na základě:

  1. výnosů - můžete vycházet z budoucího výnosu stavby nebo pozemku (příkladem může být třeba změna územního plánu).
  2. nákladů - zde se hodnotí vynaložené prostředky při pořízení nemovitosti a následného zhodnocení ve formě rekonstrukcí.
  3. porovnání - asi nejpoužívanější způsob a spočívá v přímém porovnání cen podobných nemovitostí ve stejné lokalitě.

“Při stanovování ceny nemovitosti, zapomeňte na jakoukoli citovou vazbu k ní. Když se k prodeji odhodláte, je z vašeho domu, bytu nebo chatyjen zboží na realitním trhu. Nikdo vám nedá více peněz jen proto, že jste v domě prožili šťastné dětství nebo, že jste chatu stavěli vlastníma rukama místo dovolené u moře.”

No a co s tou cenou?

Jelikož i kupující bude srovnávat ceny jednotlivých nemovitostí při výběru nového bytu, domu nebo pozemku, tak se zdá být porovnávání asi nejlepším řešením. Aby vaše cesta k určení ceny byla snazší , připravili jsme online odhad a to bez nutnosti porovnávat nemovitosti ručně - to vše uděláme za vás. Čerpáme z aktuálních cen prodávaných nemovitostí ve vámi zvolené lokalitě. Na vás bude jen upravit vlastnosti vyhledávané nemovitosti, aby co nejvíce odpovídala té vámi prodávané. Vše na pár kliknutí myší na vašem počítači.

Pamatujte ovšem, že se jedná o odhad nabídkové ceny. Tedy ceny, za kterou se nemovitosti nabízí k prodeji. Kupní cena, tedy cena, kterou kupující zaplatí, se může v takovém případě lišit i o desítky procent.

A jaká je tedy prodejní cena?

Výsledná prodejní cena je vždy kompromisem. Je to dohodnutá částka mezi kupujícím a prodávajícím. Může být daleko nižší než jakýkoli odhad, ale klidně i několika násobně vyšší. Co ale rozhodně potřebujete, je alespoň základní orientace v tom, jakou asi cenu vaše nemovitost má. Proto jsme vám zařídili on-line tržní odhad nemovitosti úplně zadarmo, vyzkoušejte si to, ať jste s cenou v obraze.