header-logo.png
action-1838330_1920.width-800.jpg

Hypotéční trh se propadá

Český obchod s úvěry na bydlení zažívá v posledních měsících neuvěřitelný propad. Příčinou je zpřísnění podmínek pro získání hypotéčního úvěru a skokový nárůst cen realit.

Přísný výběr uchazeče o hypotéku

Nová pravidla pro žadatele o úvěr na bydlení jsou hlavním problémem. Žadatel potřebuje mít naspořených minimálně 10 až 20 % vlastních prostředků z celkové ceny nemovitosti, výše úvěru nesmí překračovat více než devítinásobek ročního příjmu domácnosti a na splátku dluhu by klient neměl vynaložit více než 45 % svého čistého měsíčního příjmu.

Tato regulace by sama o sobě sice znemožnila mnohým domácnostem cestu k novému bydlení, ale nevedla by k tomu, že banky v současnosti evidují propad nových žádostí až o třetinu.

Strmá křivka cen nemovitostí

Menšímu zájmu o hypotéční úvěry tak nemalým dílem přispívá zdražování realit. Vývoj české ekonomiky a zvyšování mezd nestíhají kopírovat vývoj cen realit. Ceny bytů mezi roky 2010 až 2018 celorepublikově vzrostly o 45 %, v Praze dokonce až o dvě třetiny. Lidé na nové bydlení prostě nemají. Takže zatímco před pár lety by uchazeč o hypotéku nový byt i po zavedení nových pravidel mohl koupit, na ten samý byt dnes již finančně nedosáhne.

Co je doma, to se počítá

Na vině propadu hypotéčních úvěrů je v neposlední řadě také umělé navýšení poptávky ve druhé polovině minulého roku, kdy si žádost o hypotéku podalo velké množství klientů, kteří by svou bytovou situaci řešili až později.  Po heslem Co je doma, to se počítá a ve strachu o svou nedostatečnou bonitu tak však učinili ještě za starých podmínek. Banky tak již před příchodem podzimu řešily velké množství žádostí, kterých se jim právě nyní nedostává.

Realitní odborníci změnu situace neočekávají. Podle nich se bude propad i nadále pohybovat na hranici třiceti procent.

Je dobrá doba

Každopádně stále přetrvává dobrá doba na prodej nemovitosti. Pokud uděláte ty správné věci, lidé se o vaši nemovitost tzv. porvou. Co vše je pro bezpečný prodej za maximální cenu jsme pro vás přichystali. Je to velmi snadné, vším vás provedeme, klikněte a pusťte se do toho.