header-logo.png
piggy-bank-2889042_1920.width-800.jpg

Domácnost potřebuje finanční plán. Jak na rodinný rozpočet?

Pravidelné spoření vnímá jako nutnost většina domácností. Úspory jsou nejen rezervou pro případ nenadálých okolností, ale i cestou, jak financovat sny o bydlení. Jak vysokou částku si můžete dovolit odložit stranou? Pomůže vám sestavení rodinného rozpočtu.

Spoření na bydlení

Mít možnost pořídit si vlastní bydlení nebo se pustit do rekonstrukce je obvykle důvodem, proč lidé přistupují k pravidelnému spoření větších částek. Ze stejného důvodu zakládáme spoření i dětem. 

S přísnějšími pravidly pro poskytování hypotečních úvěrů přichází i potřeba mít vyšší částku v hotovosti. Pravidelné spoření je cestou, jak nutných 20 % získat. 

Ke správnému hospodaření s příjmy a výdaji v domácnosti pomáhá sestavení rodinného rozpočtu. Díky němu máte detailnější přehled o výdajích a často se vám podaří najít i značnou finanční rezervu, která může sloužit právě k úsporám nebo i investicím. 

Jak sestavit rodinný rozpočet

Strana příjmů se sestavuje jednodušeji. V případě, že jsou členové domácnosti v zaměstnání, jsou částky na příjmové straně známé a rozpočet se sestavuje lépe. Podnikatelé musí vzít do úvahy očekávané platby nebo obrat. 

Na straně výdajů je třeba nejprve uvést pravidelné měsíční platby, jako jsou splátky úvěrů, nájemného nebo platby za telefon. Pak přichází na řadu plánování nákupů. 

Zpočátku může být náročné odhadnout částku, kterou za měsíc potřebujete. Pomůže, když si budete po nějaký čas uchovávat účtenky z obchodů. Podle nich snadno zjistíte nejen výši výdajů, ale i jejich strukturu. Jakou částku vydáváte na nezbytné výdaje a jaká částka odchází na potraviny, drogerii a oblečení. Výše výdajů v minulosti vám bude vodítkem pro sestavení rozpočtu. 

Stanovený rozpočet nepřekračujte

Jakmile sestavíte rodinný rozpočet, okamžitě vidíte, jak vysoká částka vám zůstává na úspory nebo investice. Tuto částku odešlete například na spořící účet hned začátkem měsíce. K dispozici si ponechte jen obnos, který odpovídá plánovaným výdajům. 

Snadněji se vám bude hlídat útrata v týdenních intervalech, rozdělte si obnos na čtyři částky, podle týdnů. Také máme tendenci mnohem více pečovat o hotovostní peníze. Začátkem týdne si vyzvedněte hotovost a nepoužívejte pro placení kartu. Při platbách kartou snadno ztratíte přehled o celkové výši útraty během týdne. 

Využít můžete i nejrůznější moderní aplikace pro správu osobních financí. 

Díky přesně stanovenému rodinnému rozpočtu brzy vzrostou vaše úspory a sen o bydlení se bude lépe plnit.