header-logo.png
white-male-1834102_1920.width-800.jpg

Chystáte se stavět vlastní dům?

Pak vás čeká stavební povolení, ohlášení stavby, územní souhlas a spousty dalších pojmů, které musíme znát, pokud se chceme pustit do stavby svého vysněného rodinného domu. A někdy je dobré nastudovat si dopředu co vás čeká, protože to rozhodně není žádná sranda.

Tak jako v marketingových poučkách, kde najdete spoustu rad jak na to díky 4P, tak i ve stavbě domu se vyplatí nepodceňovat 4P ve stavařské legislativě. Ke stavbě domu jsou totiž potřeba peníze, pozemek, projekt a povolení. Když si pak kupujete pozemek, je také dobré zkontrolovat si příslušný územní plán, abyste věděli, k jakému účelu bude možné pozemek využít.

Potřebná dokumentace pro stavební povolení

Pro vydání potřebných povolení je nutno zajistit odpovídající dokumentaci, protože je nutno stavbu umístit a také příslušným stavebním úřadem povolit. Stavební úřady jsou ke vzhledu výsledné stavby většinou velmi tolerantní. S problém se můžete setkat ze strany sousedů, nařízení obcí a ochranářským spolkem. A když se vám povede příslušné stavební povolení získat, měli byste mít na mysli, že má svoji lhůtu a předepsanou platnost.

Stavba bez povolení

Jestli začnete stavět bez platného nebo zrušeného stavebního povolení, bude se pak jednat o tzv. černou stavbu a úřad může také nařídit její odstranění.

Dejte pozor také na bourání staveb nebo na stavby, které budete stavět jako dočasné. I na to potřebujete příslušná povolení a patřičnou dokumentaci. Stavebnímu úřadu se musí hlásit změny stavby i před dokončením, především pokud se rozhodnete stavbu postavit jinak, než jak byla povolená a na samotném začátku plánovaná anebo když stavbu nestihnete dokončit do předepsané lhůty.

Stavební povolení navazuje na územní rozhodnutí nebo územní souhlas a vydají vám ho v tzv. stavebním řízení, kdy se posuzuje stavba z hlediska konkrétního stavebního a technického provedení. Některé stavby, na základě metrů čtverečních zastavěné plochy, potřebují pouze ohlášku, ale potřebné byrokracii se beztak nevyhnete.

Jak celou stavbu financovat?

Máte několik možností, a protože je to většinou finančně náročné, je dost často nutné využít hypotéku. Můžete využít vlastní prostředky, ale to je pak potřeba také myslet dost dlouho předtím na nějaký spořící účet a uskromnit se, abyste měli dostatečně velkou částku. Spolu s domem pak nebudete řešit problém se splátkami.

Pokud ale pospícháte, pak je tu hypotéka. Na to, abyste ji získali, potřebuje pouze část vlastních prostředků nebo další nemovitost s dostatečnou hodnotou k zástavě. S hypotékou je pak spojené pravidelné splácení a úroková sazba.

Můžete také požádat o úvěr ze stavebního spoření. Odborníci na slovo vzatí vám vždy velmi rádi poradí, co je pro vás nejvýhodnější.