header-logo.png
hut-2257736_1920.width-800.jpg

Návrat k táborákům? Chaty a chalupy zažívají boom

Vyjet si na víkend nebo dovolenou na chatu či chalupu je samozřejmostí pro stovky tisíc Čechů. Zájem o zakoupení rekreačního objektu v posledních letech narůstá, obrovským skokem v poptávce je však období jarních měsíců roku 2020.

Letní sídla se zahrádkou

Když se podíváme zpět do roku 1970, bylo v Česku 25 tisíc rekreačních objektů. Při pojmu chata jsme měli představu o dřevěném domku s jednou místností, kde chybí tekoucí voda, toaleta a vytápění je řešené starými kouřícími kamny. Chalupa pak měla kouzlo starého domku po prababičce, bez koupelny a s vařením na tradiční plotně. 

Je tomu tak i dnes?

Rozhodně ne. Dnešní chaty a chalupy mají podobu menších rodinných domků. Minimálně polovinu z nich je možné obývat celoročně. Ano, bývají rekonstruovány citlivě a s ohledem na zachování ducha a venkovského stylu, přesto mají daleko k objektům z dřevěných latěk s táborákem před vchodem. 

Požadavkem je komfort, plně vybavená moderní koupelna i kuchyně, vytápění bez námahy a samozřejmě připojení k internetu. Chataření a chalupaření se zkrátka mění a dramaticky roste jeho obliba. Pokud bychom dnes sčítali všechny rekreační objekty, přišli bychom na číslo 400 tisíc. 

Stěhování do přírody

Chataření má v Čechách velkou tradici. Společně se Švédskem a Norskem hrajeme v počtu rekreačních objektů prim. V současné době stále více osob touží po bližším kontaktu s přírodou, roste i obliba produktů ze zahrádek. Náročné pracovní tempo během týdne si žádá náplast v podobě klidu stráveného v méně rušném prostředí. Mnoho objektů bylo upraveno tak, že se sem obyvatelé stěhují natrvalo nebo zde mají část týdne home office. Dokonce tím klesá počet obyvatel ve velkých obcích. 

Touha obyvatel po rekreačním objektu mimo velká města roste vždy se začátkem jarních měsíců. V letošním roce však stoupla poptávka o desítky procent. Dlouhodobý nouzový stav, nemožnost vycházení a uzavření hranic ženou poptávku po rekreačních objektech vzhůru. 

Kolik stojí chata či chalupa

Ceny se samozřejmě liší podle jednotlivých lokalit. Rovněž platí, že ceny rostou každoročně o 12 až 20 %. Nejlevnější objekty jsou k dispozici za cenu okolo 200 tis korun ty nejdražší se pyšní cenovkou 15 miliónů. 

Lokalita, ve které je největší zájem trávit víkend a dovolenou jsou samozřejmě Střední Čechy. Nádherná krajina v okolí slapské přehrady, řeky Berounky nebo přehrady Orlík neztrácí kouzlo ani po letech. Protipólem jsou zimní střediska a horské oblasti. Oblíbené jsou Krkonoše, Jizerské hory, Šumava nebo oblast Vysočiny. 

Za nejlukrativnější rekreační objekty jsou považovány ty v Harrachově nebo na Špindlu. Věděli jste, že apartmán ve Špindlerově Mlýně stojí tolik, jako byt v centru Prahy? Ano, cena za m2 se pohybuje okolo 150 tis. A pokud je takový objekt přímo u sjezdovky, může být cena ještě vyšší. 

Pustíte se i vy do koupi rekreačního objektu? Možná máte nejvyšší čas. Za posledních 5 let stouply ceny chat a chalup i o 50 %.