header-logo.png
construction-4102967_1920.width-800.jpg

Řešíte projekt domu?

Možná budete stát před otázkou, zda mít toaletu zvlášť nebo rovnou v koupelně. Co je lepší? Máte jen dvě možnosti, kdy obojí má svá pro a proti. Jak se rozhodnout?

Někdy je velmi obtížné rozhodnout se, zda mít toaletu společně s koupelnou, nebo naopak zvlášť. Náročnější rozhodnutí pak přichází tehdy, když nemáte k dispozici příliš velký prostor nebo omezené finance. 

Umístění toalety domu je sporným tématem mezi majiteli domů a projektanty, je to otázkou především hygieny, funkčnosti, soukromím a prostorem. Všechny tyto klíčové faktory je třeba zvážit. 

Jaké jsou výhody a nevýhody samostatné koupelny a toalety?

Pokud budete mít koupelnu a toaletu zvlášť, pak vám to určitě poskytne více soukromí, obzvlášť pokud jednu koupelnu sdílí více lidí v domácnosti. Z hlediska hygieny, je to také praktičtější, protože bakterie uvolněné vzduchem se při splachování toalety šíří. Nevýhodou samostatné toalety pak může být její velikost s ohledem na úklid a stísněný pocit při jejím používání.

Jaké jsou výhody a nevýhody kombinované koupelny a toalety?

Při kombinace toalety s koupelnou, je výhodou to, že máte vše na jednom místě, pokud ji nutně potřebujete použít. Kombinovaná koupelna bude obvykle mnohem větší než samostatná koupelna. Kombinovaná toaleta a koupelna vám také může poskytnout větší flexibilitu při práci s omezeným podlahovým prostorem nebo neobvyklým uspořádáním domu. V mnoha případech, v závislosti na konfiguraci místnosti, můžete být schopni skrýt toaletu z pohledu tak, že to nebude první věc, kterou uvidíte, když otevřete dveře. Vzhledem k tomu, že je toaleta součástí koupelny, neexistuje žádný způsob, jak eliminovat pachy. To může představovat problém, když potřebuje více lidí použít koupelnu a také toaletu zároveň. Existuje také minimální soukromí pro osobu, která používá toaletu, když někdo jiný potřebuje použít koupelnu, aby se například osprchoval, vyčistil zuby nebo si jednoduše umyl ruce v umyvadle. Hygiena může být problémem, když se na toaletě spláchne.

V mnoha případech společný záchod a koupelna chod domácnosti nikterak neohrozí. Je potřeba ale zvážit vaše životní návyky, časové vytížení i počet členů rodiny. Určitě je ale vždy vhodné, aby toaleta měla svoje umyvadlo, pokud je to jenom trochu možné.